Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dell S2716DG Monitör & TV İncelemesi
#1
[Resim: dell-s2716dg-monitor-inceleme.jpg?0.08419706145383876]
Dell S2716DG Monitörü İncelemesi


Dell S2716DG monitörü inceleme yazısı ile karşınızdayız. Dell S2716DG, oyuncular için üretilmiş son derece özel bir monitör. İsterseniz gelin bu monitörün sahip olduğu nitelikleri ve bu nitelikleri nasıl yansıtabildiğini bir yakından inceleyelim. 

Dell S2716DG, üst segment bir oyuncu monitörü ve fiyatı da 2000 TL'nin üzerinde seyrediyor. Fiyat olarak rakiplerine göre biraz pahalı olduğunu söyleyebiliriz. Peki bunun karşılığını  verebiliyor mu ?

Dell S2716DG, şık ve fonksiyonel tasarıma sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Ürünün incecik çerçeveli olması son derece dikkat çeken bir diğer özellik. Açıkçası monitörlerde çerçeveler ne kadar ince olursa tasarım da o kadar güzel gözüküyor. Bu doğrultuda Dell'in çok iyi bir iş başardığının altını çizmek gerekiyor. 

Dell S2716DG'de bol bol USB 3 girişi yer almakta. Cihazda tam dört adet USB 3 girişi bulunuyor. Öte yandan günümüzün olmazsa olmaz girişlerinden DisplayPort 1.2 ve HDMI 1.4 girişleri bulunuyor. Artık bilindiği üzere yeni monitörlerde VGA girişleri bulunmuyor. Dell S2716DG de VGA girişine yer vermemiş.

DELL S2716DG ÖZELLİKLERİ NELERDİR ?

Dell S2716DG monitörünün teknik donanım özelliklerine değinecek olursak ; Ürünün ekranı 27 inch büyüklüğünde. Bu büyüklük pek çok üst segment oyun monitörlerinde kullanılıyor ve ideal bir oyun deneyimi sunuyor. Ürünün ekran çözünürlüğü ise 2K yani en fazla bu monitör ile 2K çözünürlükte oyun oynayabiliyorsunuz. Bu elbette bir eksi olarak düşünülebilir ancak 2K deneyiminin hala oldukça güçlü bir deneyim olduğunu, 4K'da oyun oynarken ciddi FPS düşüşlerinin söz konusu olabildiğini de unutmamak gerekiyor. 4K'de oyun oynamak için çok güçlü bir sisteme sahip olmanız gerektiğinden Dell S2716DG, 2K çözünürlük ile gelmeyi yeterli bulmuş. LED arka aydınlatmalı TN panele sahip olan Dell S2716DG, bu vesileyle kaliteli görüntüler sunabiliyor. Az enerji harcamasıyla da dikkat çekiyor. 

Monitörün tazeleme hızı son derece çarpıcı. Cihaz tamı tamına 144 Hz destekliyor ve bu desteği sayesinde çok yüksek FPS'leri tam olarak algılayabiliyorsunuz. Bilindiği üzere oyunlarda FPS'ler son derece önemli mesela bir oyunda 30 FPS ile 60 FPS arasında ciddi farklar var.  İşte Dell, bu oyuncu monitöründe tam 144 HZ'ye kadar destek sunmuş ki bu 2K gibi yüksek bir çözünürlükte vaadediliyor. Haliyle oyuncular bu monitörle görüntü kalitelerinden ödün vermeden çok yüksek FPS alabilecek. Dell, monitörü neden 2K çözünürlükte sunduğunu da adeta bu özelliği ile açıklamış oluyor.

Gerekli ayarlamaları yaparak TV olarak da kullanabilirsiniz.

NVİDİA G-SYNC

Geldik monitörün bu kadar pahalı olmasının altında yatan asıl nedene. Dell S2716DG, grafik kart üreticisi Nvidia'nın G-sync teknolojisini tamamiyle destekliyor. Bu teknolojisi sayesinde oyunlarda V-sync açmanız gerekmiyor ve G-sync teknolojisi V-sync teknolojisinden çok daha hızlı çalışıyor. Haliyle hem ekranda kırılmalar olmadan oyun oynuyor, hem de akıcı bir oyun deneyimi elde ediyorsunuz. Bu yüzden son derece önemli bir teknoloji olan Nvidia G-Sync, Dell S1716DG ile sorunsuz çalışıyor. Nvidia G-Sync teknolojisi maalesef pahalı bir teknoloji ve bu yüzden bu teknolojiyi destekleyen monitörler de çok pahalı oluyor. İşte Nvidia G-Sync'in bu kadar pahalı olmasının nedeni de bu.

GENEL DEĞERLENDİRME

Dell S2716DG, 4K çözünürlük istemeyen, 2K çözünürlüğü gayet yeterli bulan ve aynı zamanda Hz değerlerini çok önemseyen, zarif tasarımlı monitörlerden hoşlananlar için gayet güzel bir seçenek. Özellikle G-sync özelliğinin olması çok hoş. Ancak fiyatı biraz pahalı.

Cihazın Artı Yönleri :  - İnce çerçeveli şık tasarım, 2K çözünürlüğü 144 Hz'de sunabilmesi, Nvidia G-Sync desteğini içeriyor olması.

Cihazın Eksi Yönleri : - Fiyatı epey yüksek. Kavisli ekran olabilirdi.
Bul
Alıntı
Thanks given by:


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi